
Všeobecne o zaústení komína
V drvivej väčšine piecok má hrdlo spotrebiča priemer DN 150 mm, čomu teda zodpovedá komínový prieduch o priemere DN 150 mm.
Sú však aj piecky s priemerom hrdla DN 120 mm a DN 130 mm – prevažne sú to malé oceľové piecky s malým ohniskom a sporáky, ktoré sú „menej náročné“ na priemer komínového telesa a taktiež piecky s priemerom hrdla DN 180 mm – prevažne sú to piecky s teplovodným výmenníkom, ktoré sú naopak „náročnejšie“ na priemer komína.
Pri náročnejších komínových systémoch, kde je kritická účinná výška, tj. výška komína od napojenia spotrebiča v komíne, či vyšší počet zalomení, tj. kolien, komín prejde prepočtovým programom Aladin.
Všeobecne odporúčame 90° zaústenie komína, či už ide o nové komínové teleso alebo plánujete rekonštrukciu komína.
Sú však aj piecky s priemerom DN 180 mm – sú to piecky s vodným výmenníkom/ .
Najčastejšou chybou pri montáži komína je nesprávne osadenie zaústenia komína – teda miesta v ktorom dymovod vstupuje do komínového telesa.
V žiadnom prípade neodporúčame 45 °° – je tu skutočne už len historický prežitok, ktorý nemá čo v moderných stavbách robiť.
Predovšetkým 45°° napojenie je v interiéri viditeľné a iste vizuálu obývacej miestnosti nepomôže. Navyše, pri akumulačných pieckach, ktoré hrajú prím pri voľbe piecok je montáž piecky v súvislosti s napojením externého vzduchu a 45 °zaústenia podstatne náročnejšia.
Najčastejšia chyba
Najčastejšou chybou s ktorou sa pri inštalácií prenosných piecok stretávame je nesprávne osadenie zaústenia komína – teda miesta v ktorom dymovod vstupuje do komínového telesa.
V žiadnom prípade neodporúčame 45 ° zaústenie – je to skutočne už len historický prežitok, ktorý nemá čo v moderných stavbách robiť.
Predovšetkým 45° napojenie do komínového systému je v interiéri viditeľné a iste vizuálu obývacej miestnosti nepomôže. Navyše, pri akumulačných pieckach, ktoré sú čím ďalej dopytovanejšie, je montáž piecky v súvislosti s napojením externého prívodu vzduchu a 45° zaústenia podstatne náročnejšia.
A to býva častý problém, ktorý núti klienta zameniť vysnívanú piecka za inú z titulu, že komínové teleso “ nesedí “.Je samozrejme možné dodatočné zaústenie komína, to však má tiež svoje konštrukčné obmedzenie, najmä v tom, že zaústenie nemôžme vykonať v ľubovoľnej výške, ale len v moduloch šamotových vložiek.
Druhou najčastejšou chybou v praxi býva výška zaústenia, ktorá nekorešponduje s výškou zaústenia spotrebiča.
Akumulačné piecky, ktoré sú vyššie z dôvodu svojej akumulácie nad ohniskom, sa väčšinou inštalujú so zadným vývodom, tzv. zadné zaústenia, kde výška zaústenie komína musí byť presná s výškou zadného zaústenia hrdla spotrebiča. A to býva častý problém, ktorý núti klienta zameniť vysnívanú piecku za inú z dôvodu, že komínové teleso „nesedí “. Je samozrejme možné spraviť dodatočné zaústenie komína, to však má tiež svoje konštrukčné obmedzenia, najmä v tom, že zaústenie nemôžme vykonať v ľubovoľnej výške, ale len v moduloch šamotových vložiek.
Odporúčanie
Z nasledovného odporúčam, vždy dopredu konzultovať montáž komínového telesa v závislosti na vybranú piecku.
Smer – zaústenia – aj tu sa bohužiaľ stretávame s jeho zlým osadením – tu sa však už bavíme aj o vizuále piecky. Odporúčame ,dať si dopredu vypracovať vizuál interiéru s pieckou. Reálny pohľad na vašu obývačku často vedie k zmenám výberu ohniska.
Ďalšou dôležitou súčasťou komínového telesa sú jeho dvierka. Stáva sa ,že klienti ich zabúdajú osadiť .
Z nasledovného odporúčam, vždy dopredu konzultovať montáž komínového telesa v závislosti na vybranú piecku.
Smer – zaústenia – aj tu sa bohužiaľ stretávame s jeho zlým osadením – tu sa však už bavíme aj o vizuále piecky. Odporúčame ,dať si dopredu vypracovať vizuál interiéru s pieckou. Reálny pohľad na vašu obývačku často vedie k zmenám výberu ohniska.
Ďalšou dôležitou súčasťou komínového telesa sú jeho dvierka. Stáva sa ,že klienti ich zabúdajú osadiť .
Finálna fáza
Dodatočne osadiť komínové dvierka už na finálne omietnutom komíne, navyše, kedy dvierka ešte treba presne osadiť k tvárnici pre čistiaci otvor je skutočne náročné – prach, sekanie, vyspravovanie omietky – to asi nie je to, po čom túži gazdinká tesne pred sťahovaním.
Dodatočne osadiť komínové dvierka už na finálne omietnutom komíne, navyše, keď dvierka ešte treba presne osadiť k tvárnici pre čistiaci otvor je skutočne náročné – prach, sekanie, vyspravovanie omietky – to asi nie je to, po čom túži gazdinká tesne pred sťahovaním.
Samozrejme musíme myslieť aj na prístup ku komínovým dvierkam. V praxi sa stretávame aj s tým, že komínové dvierka sú osadené za pieckou a teda prístup k dvierkam bez odpojenia a odtiahnutia piecky je nemožný. Určite sa chcete tomuto vyhnúť pri kontrole a čistení komína, ktorá je odporúčaná minimálne raz ročne.
V neposlednom rade nezabudnite na vetrací otvor komína – je to tzv. zadné odvetranie komína – dôležitá vec, ktorá zabezpečí odvetranie a sušenie izolácie komína.
Nezabudnite na vyhl.401/2007 – pravidelné čistenie komína ,iste minimálne raz do roka robíme našim klientom tento kominársky servis.