Aký krb

Pri výbere konkrétneho stavebného typu je dôležité premyslieť si, na čo bude využívaný, či to bude estetický doplnok interiéru alebo sa bude pravidelne využívať na kúrenie.

TYPY:

Teplovzdušný krb bez výmenníka – Ohnisko / krbová vložka/ je zaustená priamo na komín.. Charakteristika diela: nenáročný na realizáciu na zaobstarávacie náklady, rýchly nábeh tepla po rozkúrení. Vhodný do chát,krátke kúrenie,bytový doplnok. Nevýhodou je nerovnomerné rozmiestnenie tepla v rámci priestoru, vírenie prachových častíc vo vzduchu, vysušovanie vzduchu.
Teplovzdušný krb bez výmenníka Teplovzdušný krb bez výmenníka

Teplovdušný krb s výmenníkom – Spaliny prechádzajú cestou do komína cez oceľový, alebo šamotový výmenník, kde sa odovzdá tep. energia, (zníži sa teplota spalín), výsledkom čoho je zvýšenie účinnosti spaľovania a tepelnej zotrvačnosti celého diela – krb hreje ešte aj po vyhasnutí. Oceľový výmenník rýchlejšie nahreje,ale aj rýchlejšie vychladne.Šamotový naopak pomalšie sa nahreje ,ale má podstatne dlhšiu akumulačnú schopnosť.Vonkajší plášť je zväčša zo /šamotu,alebo kachlí ktoré teplo akumulujú a zároveň sálajú vo forme príjemného zdraviu prospešného tepelného žiarenia. Charakteristika diela : dlhšia akumulačná schopnosť,výrazne vyššia účinnosťtepelná pohoda je podstatne vyváženejšia ako u predchádzajúceho typu.Vhodný na doplnkové kúrenie.
Teplovdušný krb s výmenníkom Teplovdušný krb s výmenníkom

Akumulačný krb – akumulácia do keramických ťahov: akumulačná obstavba bez mriežok .Teplo sa odovzdáva do priestoru sálavým spôsobom. Týmto spôsobom môžme vykurovať viacero miestností, bez negatívnych vplyvov, ako je vírenie prachu, šírenie pachov, či zvukov medzi jednotlivými vykurovanými miestnosťami. Riešenie je vhodné pre alergikov a rodiny s malými deťmi. Priaznivá klíma, tepelná pohoda a vyrovnaný príkon tepla.. Vhodné na pravidelné kúrenie. Minimálna údržba a dlhá životnosť diela. Charakteristika – dlhší nábeh tepla,vyššia účinnosť,nevýhodou sa javia vyššie zriaďovacie náklady.
Akumulačný krb – akumulácia do keramických ťahov Akumulačný krb – akumulácia do keramických ťahov

Akumulačný krb – akumulácia do vody: Je vhodný na pravidelné kúrenie. Teplo sa v podobe teplej vody naakumuluje v akumulačnej nádrži (spravidla 500–800 l). Charakteristika : pomalší nábeh.Vhodný na vykurovanie miestnosti vzdialených od samotného krbu..Častý dôvod jeho použitia je využitie zbytkového tepla,ktoré nemáme ako využiť – jedine uložiť do vody. Nevýhoda: náročnejšie na investície, obsluhu a údržbu.

krb111.jpg
Akumulačný krb – akumulácia do vody

Kachľové pece s akumuláciou do ťahov - najúčinnejší a najefektívnejší a najmenej náročný na obsluhu Kachľové pece sú šamotové ohniská sa šamotovými ťahmi ,ktoré sú schopné dlhodobo udržať naakumulované teplo. – štandartne na 12 hod.prikladací cyklus. Sú určené na pravidelné vykurovanie,Prikladacie dvierka sú štandartne s dvojitým presklením.Ohniská tíchto pecí dosahujú okolo 800 – 900 °C.Charakteristika : dlhý nábeh,výborná účinnosť,návratnosť,zdravé sálacé teplo,príjemná klíma,nenáročná obsluha.Nevýhodou sú väčšie zaobstáravacie náklady. Kachľové pece sa dnes zväčša stavajú s automatickou reguláciou horenia.
Kachľové pece s akumuláciou do ťahov Kachľové pece s akumuláciou do ťahov

Kachľové pece s akumuláciou do vody slúžia ako hlavný zdroj kúrenia v dome. Dôležité je poznať potrebný % pomer do vody.Kachľové pece môžeme regulovať a „prepínať „ medzi vodou a keramickými ťahmi.Viete tak vyhriať i vzdialenejšie miestnosti alebo použiť vodu na kúpanie. Tieto diela montujeme len s automatickou reguláciou, ktorá reguluje prívod vzduchu do pece a optimalizuje tak horenie, čím dosiahneme efektívnejšie spaľovanie.Automatická regulácia navyše riadi proces medzi teplovodným zásobníkom a výmenníkom.Pri kachových peciach s vodným výmenníkom je viac ako dôležité celý systém správne nadimenzovať – veľkosť ohniska,pomer do vody,veľkosť vodného zásobníka,bezpečnostné a regulačné prvky.Charakteristika :Vhodné na hlavné a dlhodobé kúrenie,možnosť vykurovania celého domu,výborná návratnosť..Nevýhodou – vyššie investície.
krby2.jpg
krb1.jpg

Záhradné zostavy - pre náročných klientov, ktorí majú fantáziu tvoriť nové recepty a rôzne pochúťky, pre klientov, ktorí túžia po originálnych a jedinečných zahradných zostavách s možnosťou viacerých variánt úpravy jedál máme v ponuke absolútne špičkové diela, v ktorých je skĺbená ako technická, tak aj architektonická originalita. Tieto záhradné zostavy pozostávujú zväčša z grilu, pizza pece, sporáka, údiarne, alebo vzájomnej kombinácie, či skĺbením jednotlivých typov, podľa priania zákazníka /teplé údenie - studené údenie/ a pod.
Záhradné zostavy Záhradné zostavy

Tel/Fax: +421 53/44 10 782
Mobil: 0903 175 385, 0911 175 385
E-mail: krby-spis@krby-spis.sk
Krby-Spiš
Gorkého 22
052 01 Spišská Nová Ves